icon

0 (312) 514 22 24
Bilgi & Randevu İçin

icon

MAİDAN C Blok 11.kat No.129,
Mustafa Kemal Mahallesi, Çankaya-Ankara


Terleme bireylerin ısı artısına verdikleri fizyolojik bir cevaptır. Ancak duygusal veya fiziksel nedenlerden dolayı normalden fazla miktarda olursa hayatı olumsuz etkiler. Hiperhidrosis da diye de isimlendirilen aşırı terleme toplumun %1-3 gözlenir. Tüm vücutta aşırı bir terleme varsa bunun altında önemli bir rahatsızlık olabilir ancak çok sınırlı alanlarda yani avuç içi, ayak tabanı, koltuk altı gibi bunların tam nedeni belli değildir ve genellikle psikolojik faktörlerde rol oynayabilir. Bu tür terlemeler genellikle 25 yaşından önce başlar, zaman, zaman miktarları artar, iki taraflıdırlar ve uykuda kaybolurlar.

Terleme botoksu diye isimlendirilecek uygulamalar ile koltuk altı, el ve ayaklarda gözlenen özellikle yaz aylarında belirginleşen ve duygusal stresle artan terlemeler tedavi edilir. Bu alanlardaki terlemeler kişinin sosyal hayatını çok olumsuz etkilerler. Devamlı koltuk altı lekelerinden dolayı sık gömlek değiştirmek yada ellerindeki terden dolayı tanıştığı kişilerin elini sıkmamak, hatta elindeki önemli bir kağıt belgelere el terlemesinden dolayı dokunamamak gibi kısıtlamalar sosyal hayatı çok güçleştirir. Botox uygulamaları ile etkin olarak bu sorunlar giderilir.

İşlem

Botox yapılacak olan belirlenir. Bazı özel durumlarda bu alan testlerle saptanır. Genellikle şikayet edilen tüm alana botox uygulanır. Tüm alan uyuşturucu krem sürülerek uyuşturulur. Anestezik kremin etki etmesi için uygun süre beklenir. Bazı alanları gözden kaçırmamamk için ve verilecek botoksu eşit yaymak için tedavi edilecek eşit karelere bölünür ve derinin içerisine botox verilir. Bu tür terleme tedavisi için yapılan botox uygulamaları yüzde yapılan botox uygulamalarından daha ağrılı olabilir. Çünkü botox derinin içine yapıldığı için daha fazla gerginlik hissi olur . Daha derin yapılan uygulamalarda ağrı azalabilir ancak deri altında diğer yapılar botoxdan etkilenebilir.

Botox uygulamalarından sonra etki 5-7 gün içinde başlar ve etkinlik 4-8 ay kadar devam eder, uygulamadan sonra hasta günlük yaşamına devam edebilir.