icon

0 (312) 514 22 24
Bilgi & Randevu İçin

icon

MAİDAN C Blok 11.kat No.129,
Mustafa Kemal Mahallesi, Çankaya-Ankara


Yüz yaşlanması aşağı yukarı birlikte gözlenen farklı değişimlerle olur. Deri incelir , kurur, esnekliğini kaybeder. Altında bulunan yüz kasların çalışması cilt üzerinde daha belirginleşir ve kırışıklıklar artar. Deri atında bulunan yağ dokusu hacmi azalır, erir , yüz kemiklerinde erime ile hacim kayıpları olur. Cilt , cilt altı dokusunda ve destek bağlarında sarkma olur. Böylece yüz yaşlanır.

Bu yaşlanma modeli tedaviyi de yönlendirir, cerrahi olmayan tedaviler eğer arzu edilirse, deri üzerindeki kırışıklıkları azaltmak için botox kullanılır. Derinin kalitesini artırmak için PRP ( platellet rich plasma ) yada deri esnekliğini artıran canlandırıcı dolgular yapılır. Kemik ve yağ dokusundaki hacim kayıpları içinde dolgular kullanılır. Geçmişte üretilen dolgular çok yüzeysel yapılarda ince kırışıklıklar için faydalı oluyordu. Günümüzdeki dolgular ise daha derin yapılardaki doku eksiliklerini gidermek için kullanılıyor. Hyaluronik asit dolgular elmacık kemiği üzerindeki yağ dokusundaki hacim eksizliğini giderirken aynı zamanda sarkmayı azaltıp ılımlı bir şekilde orta yüzde germe etkisi de oluşturabilir.

Uygulama

Elmacık kemiği dolgusu yapılırken en önemli konulardan birisi simetridir. Her iki taraf eşit olarak yükseltilmelidir. Mutlaka gerektiği kadar dolgu yapılmalıdır. Uygun seviyede çıkık elmacık kemikler daha çekici femimen bir görünüm sağlar ve orta yüzde burun ve dudak yanlarında nazolabial çizgilerde gerginlik sıkılaşma sağlar. Ancak aşırı dolgu yapılırsa tam tersine sert ve çok erkeksi maskülen bir görünüm ortaya çıkar . Tam tersine az miktar da yapılan dolgu ise hem projeksiyonu artıramaz ve dolaysıyla altında kalan çevre cilt dokusunu geremez.

Dolgu yapılmadan önce uyuşturucu krem sürülüp bir süre beklenir. Önce ılımlı bir uygulama yapılır bir hafta sonra miktar ve simetri kontrol edilip gerekirse ek dolgu yapılabilir. Uygulama öncesi kanamayı artıran aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ağrı kesiciler, balık yağı, e vitamini, ginseng , gingko biloba, yeşil çay gibi maddeler kullanılmamalıdır.

En sık yan etki şişme ve morarmadır. Uygulama sonrası 3-4 gün bol sıvı alımı önerilir. Baş yüksekte yatmak şişmeyi azaltır sınırlı buz kullanılabilir. Şişkinlik giderici ilaçlar verilebilir.